Dublörün Dilemması -bir kitap-

Sevgili blogcuuum;

Bitireyim yazacağım demiştim ama vakit geçti olsun şimdi yazıyorum.

Yazarımız Murat Menteş.

Bu kitabı iyi ki okudum kategorisine hemen attım ben peşin peşin söyleyeyim övgü okumanız muhtemel.

Kitap Nuh, İbrahim ve Ferruh karakterlerinin dilinden yazılmış bir de Habip Hobo var ama sonra dan diye geldi gibi oldu bana değişikti hani hiç onun gözünden bakmayı beklemiyordum olaylara.

Neyse efenim kitabın gizemini gölgelemeyim çok fazla bahsedip de. Nuh Tufan albino bir kimse. Değişik bir yaşantısı var bir tiyatro öğrencisi. İbrahim Kurban ise Nuh'un en yakın arkadaşı ve de zengin bir ailenin çocuğu. Tıp fakültesini üçüncü sınıfta bırakmış. Evindeki -malikane demeliyim belki- değişik uğraşlarla meşgul adam. Habip Hobo'yu okuyup görün. Ferruh Ferman'cım da kendi derdine düşmüş bir adam ama ne dert ne dert sormayın gitsin.:)


Efendim olay kurgusu hayli zekice. İsimlerin verilişi. Kelimelerle bir cilveleşme bir oynaşma mevcut ki bu benim gibi edepsiz insanların pekçe hoşuna gitmektedir. Kıkırdamamızı sağlayıp bize çift anlamlı cümleler sunan yazarları elbette seveceğiz.:D

Bu kitabın içine kültür de püskürtülmüş baya hem de. Belki yazar çok şey bildiğini kanıtlamaya çalışmıştır. Bilemem eğer amacı buysa başarmıştır google a danışma gereksinimi hissettim çoğu kez.


Bir kaç cümle çok değil spoiler olmasın dedim ya gölgelenmesin kitabın gizemi:)


"Ömrüm boyunca DNA'larımdan kaçacaksam, bunun matrak bir yolunu bulmam gerek herhalde."


"Suyun suda kayboluşu gibi,hakikati bulmak uğruna kaybolmayı göze almak...En önemli ayrımlar hep en belirsiz olanlardır."


"Dilara Dilemma'nın karşısında, hamamdaki bir kör kadar savunmasızdım.Benim için müdafaa-i nefs hayal olmuştu..."


"Fakat dehanın ayak izlerini yalnızca kuralların çiğnendiği yerde görme kuralına uymuştum."

Aşkla ilgili pek çok söz ki onların güzelliğinden hiç bir kuşku duymasam da paylaşasım olmadığı için yazmaya erinme hakkımı kullanıyorum.:D

"..., Baudrillard'a kalırsa felaket zaten içinde bulunduğumuz sıradan koşulların adı. Ufukta daha büyük yıkımlar var,tamam; gelgelelim yaklaşan belaları karşılamamız asla gerekmeyecek çünkü halihazırda zaten ölüyüz. "


"Gerçekler evrenini yutan sanal evrenin sentetik kırsal kesimindeki digital barakalarda aysız yıllar,haftasız aylar,günsüz haftalar,vakitsiz günler boyunca tatil yapılabilir."


"...Ve galiba hepimiz fazlasıyla aptal görünüyoruz."


"Düpedüz bunalımdaydım;paso uykum geliyordu, yataktan kalkarken bile esniyordum , ikide bir geriniyordum.Bir keresinde canıma kıymayı dahi denedim fakat intihar mektubunu yazarken uyuyakaldım."


"Şanslısın...Tesadüf,tecrübenin yerini aldı.Anlamsızlık,kusursuzluk haline geldi.Aşk tarihten siliniyor.Hidrojen bombaları dünya nüfusunu 'patlatıyor'.Ve biri seninle özel olarak ilgileniyor."


Güzel kitap güzel işte. Ne diyebilirim ki. Ben sevdim.

Bir Nuh Tufan'ım neden yok benim uleeeyn diye nidalar atarak bir süre gezmiş de olabilirim.:D

Karakterlere ayrı bağlanıyorum,yazara ayrı.:)

Sevgiyle kalıın:)

Not: Alper Canıgüz'den sonra  okumam tamamen tesadüftü. Sonra öğrendim ki bu iki yazarın beraber videoları varmış. Klark diye bir program youtube a 2009 da eklenmiş videolar. Kenan Evren yargılanmalı mı konulu bir anket üzerine konuştular underground edebiyat hakkında konuştular falan. Pardayanlar'ın 60 yıllık hali Alper Canıgüz'de cidden varmış Üstelik 4. ciltin 20-25 sayfası eksikmiş onu da 12 yaşında değişik bir şekilde başka yerden okuyup sonra uyarlayıp kendi yazmış yapıştırmış. Çok şeker değil mi? Pardayanları ben okumadım ama Alper Canıgüz işte onbir-oniki yaşlarında on cilti okumuş olsun o zaman da ben Çalıkuşu, Sinekli Bakkal falan okuyordum. :D

Yorumlar

 1. Heyoo, nerdesin sen be :)

  Çok tatlı cümlelerle anlatmışsın kiy, şu tavrına bitiyorum, deliii :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burdayım işteeee :)

   Aaa hangi tavrıma :) Deliyim biraz demiştim evet :) :)

   Sil
 2. işte bunlar hep kelebek etkisi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu demekten ne zaman vazgeçeceksin bilmiyorum ama o zaman seni daha çok seveceğim :D

   Sil
  2. ben kelebekler olmadan bir hiçim kelebek dememden vazgeçersen benden de vazgeçmiş olacaksın :D selam olsun içimdeki Kahraman Tazeoğluna :D

   Sil
  3. Kelebekten vazgeçmek istemem zaten etkisinden kurtulsan yeter :D

   Sil
  4. kaç sene oldu kurtulamadım kelebekler benim çocuk kalan yanım :D

   Sil
 3. Murat Menteşi sevdim sevdirdim :)
  sıra Alper de :) sen sevdin eller alacak :)

  YanıtlaSil
 4. bende de var ama bak huysuz cüce de sen de benden önce okudunuz. ne dilemmaymış yaaa.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. He he dilemmaaa işte oku da konuşalım dipidiiip alperleri de oku noğluuur yorumunu merak ediyorum :D

   Sil
 5. bu kitap bana ne zaman gelecek acep ??

  YanıtlaSil
 6. hiç okumadım murat menteş'i ama duyuyorum hep. bu değişik kapaklı kitap ona mı aitti, adı neydi ki dur bi dakika bakayım. hah ruhi mücerret, kapağı böyle şeyli hani. işte sen anladın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. televizyonluuu evet evet onun o da :D

   Güzel ben sevdim bu adamı değişik bir tarzı var ama çekiyo insanı da :)

   Sil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar