Un Yolu


Bilmem neden sonra arkama dönüp bakma ihtiyacı hissettim. Arkamdan çizdiğim unlu yolu görmem bacaklarımdaki son takati de alıp götürmüştü sanki.Elimde hafiflemiş poşetle oracığa çöküvermem de işte böyle gerçekleşti.Çeyreği eksilmiş çuvalı poşetin içinde ters çevirdim. Böylece delik poşetten unlar fışkırmayacaktı.Yolun tam ortasındaydım ya markete gidip poşet isteyecek ya da eve gidip bu iki kat işkenceden kurtulacaktım.Seni seçtim pikaçu deyip yüklendim poşeti. Ağır ağır aştım yokuşu,yaya yolunu,bizden almazsan böyle olur bak işte bakışıyla beni süzen mahalle bakkalını da geçince evimin penceresindeki begonyalar karşıladı beni.

Poşeti yere koyup anahtarlarımı ararken kapı açıldı. Annem pencereden beni görmüş koşturmuş kapıya.
Kız bu poşetin yarısı nerede demez mi hemen? Yola ektim anneciğim buğdayları seneye toplar gene un yaptırırız dedim.

Annem muzip kadındır. Fırsat bulduğu yerde çocukluğumda kavrulmuş fıstıkları bahçeye ektiğimi anlatıp güldürür milleti.Bu un meselesi de aramızda çokça gülmemize sebep oldu bu nedenle. Sulayıp yerin altında çürüttüğüm bir avuç fıstığın kaderi solucanlara,karıncalara yem olmakmış meğer çocuk aklımla kaç ay beklemiştim fıstık ağacımın büyümesini.Fıstığın ağacı mı olur demeyin küçükmüşüm o zamanlar. Çiçeği yer üstünde meyvesi  yer altında olan fasulyenin akrabası bir bitki olduğunu nerden bileyim ben fıstığın hem de o yaşta?

O akşam gelecek olan misafirlerimize haşhaşlı kek yaptım, bu bana göre çeyreği anneme göre yarısı gitmiş unla. Herkesin hoşuna gitti, annem unun  bereketinden dedi hemen. Misafirimiz de marketten eli boş gelmesin diye bir şeyler almaya gitmiş dönerken beyaz ince bir iz gördüğünü söyledi.Beni aldı bir gülme.

Annem yere ektiğim undan ve fıstıktan meseleyi açınca Sadık abi Osmaniye'deki fıstık tarlalarından söz açtı. Ziraat mühendisi eşimle laf yarıştırıp durdular bütün akşam. Bir undan fıstığa, fıstıktan ekonomiye ihracata ithalata her şey konuşuldu.

Un gerçek bereketli geldi bana o akşam, muhabbeti bile açtıkça açıyordu.

Tuğçe'nin Begonyalı Penceresinden
-Öykü-

Yorumlar

 1. hah haaaa çok hoş bu yaaaa :)))

  YanıtlaSil
 2. yazıyı okumaya üşendim de keki sen mi yaptın kabarmamış ama neli o haşhaşlı mı tarifini versene :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haşhaşlı ama ben yapmadım :D
   Bizim yaptığımızın tarifini vereyim mi :D

   Sil
 3. garip bi şekilde face'i olan ev hanımlarını anlamaya başladım BÜYÜK HARFLERLE YAZIYIM TAM OLSUN :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıkıntıdan canımın içi ben dde anlıyorum gibi hissederim zaman zaman :D

   Sil
 4. tam aydınlanacam bi gülme geliyo :D

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar