Blog Yazmanın İncelikleri #2


Pek sevgili blogcum;

Bu seri havada kalmasın dedim. Ve birinci adımda baya bahsettiğimiz sabra sahip birer blogger olarak ilk adımı attığımızı farz ediyorum.

Diyelim ki sabırla klavye tıngırdatmaya başladık "Kahretsin beni kimse okumuyor", "Burada yanlızlıktan öleceğim" gibi içsel düşünceleri başımızdan defedip yazmaya devam ettik artık yavaş yavaş blogumuzun bir içeriği olmaya başladı. Kimisininki benimki gibi çorba da olabilir. Hiiç endişelenmiyoruz. Özgün müyüz? Çalmıyor çırpmıyor, kopyalamıyor yapıştırmıyorsak bir sıkıntı yok demektir elbet yolumuz bir gün belli olacak. Belki bizim dolambaçlı yollarımızı seven ziyaretçilerimiz olacak hem kim bilebilir ki?

Bu yüzden blog yazmanın ikinci ve vazgeçilmez inceliği kendiniz olmanızdır. Özgün olmanız tek ve nihai şarttır. Belki sizi çalıntı şeylerinizle sevecek olanlar da vardır ama o sevilen siz misiniz bir düşünün? Elin düğün telaşını, sevgilisiyle yaptığı romantizmi, kendi tecrübesiyle yaptığı yemek tarifini, belki gecelerce kurguladığı öyküsünü paylaşmak sizi sevilen kişi değil hakikatte o paylaşımlara sahip insanları sevilen kişiler yapar.

Demem o ki insan sahteciliğe başvurdu mu bir yerde ayağı taşa takılır.Peki bu riske bir hiç uğruna girmeye, ahlak yargılarını bunca zedelemeye,utançtan yoksun bir sanal saygın yüzle yaşamak için değer mi?


Sahtecilik bunla da sınırlı değildir. Sahte sevgililer yaratıp onlarla buluşmalar yapanlar mı, değişik karaktere sahip olduğunu vurgulamak için baştan geçmemiş olayları olmuş gibi anlatan mı ohoo bir sürü.

Ben bir öyküm yanlışlıkla benim hayatımmış gibi algılanınca nasıl utanıyorum, benim hatam diyorum halbuki etiketi var halbuki şuracıkta öykü yazıyor ama herkes aynı değil.

Siz "siz" olun. Sizi öyle kabul etsinler. Etmiyorlarsa da kendileri bilirler belki bir dahaki yazınızda farklı bir özelliğinizden etkilenecekler. Belki siz o kişiyi o noktasından yakalayacaksınız. Belki sizi asla sevemeyeceğini düşünüp takip etmeye bırakacaklar. Olsun birileri geldi ve gördü sizi. En azından sizi bir parça görülmeye değer buldu.

Ve blog okumaya tam gaz devam edilmeli. İşte sabrın önemli noktası bu. Ben gibi kırk yılda bir bloga gelip yazı yazıp kaçmak olmaz. Olmuyor işte. İçimde bir azap sorma blogcum, tüm dostlara birer birer uğrayacağım inşallah.Gerçi okuyorum da ses etmiyorum ben ama edeceğim de inşallah. Azimle geri döneceğim.


Ya işte blogcum burada ise blog yazmanın bir diğer inceliği olan GERÇEKLİK üzerine konuşmaya çalıştım.

Ama konuyu saptırmış da olabilirim.

Takdir sizindir.

Sevgiyle kalıın...

Not: Resim beni cesaretlendirmek için. Her konuda hem de. Bazen dev aynalarını korkularımıza doğru tutuyoruz maalesef ve o aynada gördüğümüzü gerçek sanıyoruz. İleride bizim küçük korkumuz. Üzerine gidip ona ondan büyük olduğumuzu hatırlatma zamanıdır belki??

Yorumlar

 1. Emeğine sağlık canım. Allah işini düzgün yapab herkesin yardımcısı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Bu duaya taa içten bir amiin diyoruum :) :) Kocaman sevgileer :)

   Sil
 2. Ne güzel bir yazı olmuş :) Her cümlesine katılıyorum :) Bir kitap okuduktan sonra tek bir cümle yorum okumuyorum kitapla ilgili ki kendi cümlelerim ile anlatabileyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay çok teşekkür ederiiim :) Çok mutlu oldum aynı fikre sahip olmamıza :) Ben de öyleyimdir aynı içerikli yazıları okursam daha önceden okurum yoksa etkileneceğimi düşünürüm(bilirim), kitabı okumadan önce, filmi izleyip yazı yazmaya kalkmadan önce tüm araştırmamı yapar bitiririm :) :)

   Sil
 3. Blog yazmanın sanırım en ince noktası dediğin gibi içinden geleni içinden geldiği zaman yazmak. Bazı yazıların sırf zorlamak için yazıldığı o kadar belli oluyor ki insan daha yazının girişinde sıkılıyor. Güzel yazı olmuş ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sahte oldukları anlaşılmaz sanılıyor ama okuyucu her daim anlıyor bunu. Kendimize yakın bulmadıklarımız da oluyor ama sahte olanlar çok ayrı çok başka görünüyor göze bence. :)
   Çok teşekkür ederiim :)

   Sil
 4. Bloguna deep in tavsiyesiyle geldim :)
  Sabır önemli ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarın beğenmişsinizdir blogumu :))
   Deep canımdır çok severim kendisini uzun süreli bi arkadaşlığımız var onunla sizinle de öyle olur inşallah :)
   Sabrın sonu güzel oluyorsa o sabra değiyor :))

   Sil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar