2016'nın En İyi Kitabı


Selam blogcum;

Bir mime daha davet  edilmişken mevzu kitap olunca katılmasam olmazdı.

Deniz Derin'e çok çok teşekkürler :)

Amma velakin başlık fazla iddialı geldi. Ben kitaplara en iyim derken hep aklım ötekilerde kalır. Aa bunun şusu iyiydi, şunun busu iyiydi falan diye .

Bu sene etrafımdakilerin kafasını fazlaca şişirdiğim kitaplardan bahsedeyim.

Kirpinin Zarafeti başı çeker sanırım. Her fırsatta kendimle benzeştirdiğim(çok daha cahil versiyonu olarak tabi) Renee'den bahsedip durdum. O kapıcı dairesinde kamp kurdum. O apartmanda dolandım. Bu kitap ben de derin izler bıraktı.

Yüzyıllık Yalnızlık. Evet okudum gençler. Çok zor oldu ama okudum. Neden zor oldu olayların akışı alışık olduğumdan farklıydı. Karmaşa hakimdi ama güzeldi. Okuduktan sonra vaaa o neydi dediğim kitap oldu. Bazı şeyler bencileyin çok tersti ama nihayetinde oradaki hayat için olağan olduğu ve kitabın her bir cümlesinin gerçek hayatta yaşanabilir şeyler olduğu yazıyordu. Orada yaşayan kişilerin hiç şaşırmadan bu kitabı okuyabileceğinden söz ediyordu kitabın arkasında. Benim için tam bir şoktu.Arcadio ve Aureliano'ları unutmayacağım. Etkileyiciydi.

Bu sene mi okudum emin değilim ama okuduğumdan beri elimden düşmeyen ve bu sene en çok alıntı yaptığım kitap Hata Günlüğü idi. Atakan Yavuz kalemiyle tanışmam. Harikaydı, beni epey değiştirdi.

Odamda Yolculuk küçük aksiliklere rağmen bana ulaştı ve iyi ki ulaştı. Bir odada bunca ders sıkışmış olabilirdi ancak. Üstelik kitap taaa ne zaman yazılmış ama benim dertlerimle eş dertlere sahip birileri varmış dedirtiyor buna rağmen. İnsan her dönemde insan demek ki.

21.12 henüz bitirdiğim kitap. 2013'tü sanırım 4'ün Kuralı'ndan bahsetmiştim. Şahane bir kitaptı. Tarih ve macera bir aradaydı. İki yazar yazmıştı onu işte o iki yazardan biri olan Thomason tarafına yazılmış bir kitaptı. Prion proteinini öğrendim. Deli dana. İnsomnia.Family Fatal İnsomnia. Oo yine tarih vardı. Bu kez Maya medeniyeti üzerineydi. Bu yıl okuduğum en güzel kurguydu bence.

Olmak Cesareti bir Kemal Sayar kitabıydı. Kişisel gelişim gibi ama daha çok bir farkındalık kitabı. İslami unsurlar da mevcuttu çokça beğendim.

Su Üstüne Yazı Yazmak harikuladeydi. Beğenmediğim bir iki küçük unsur vardı, yalan yok. Ama bana çok çok çok fazla şey kattı. Şimdiki hayatımı ona borçluyum bir yerde. Muhyiddin Şekur kalemi. Ben alabileceğimi almaya bakıyorum böyle kitaplardan ve bu kitap benim deriiin çukurumu bir damla doldurdu gibi geldi. Sevdim.

Bu sene yine Mustafa Kutlu okumaya devam ettim. Seviyorum çünkü. Bilmiyorum Bu Böyledir'den beri bir gönül bağım var bu yazarla. Henüz liseye gidiyordum o zamanlar ve beni çok fena etkilemişti. Hala o etki üzerimde düşünün nasıl bir etkileniş. Bu sene Menekşeli Mektup, Ya Tahammül Ya Sefer,Beyhude Ömrüm kitaplarını okudum.

Ali Ural yine müptelası olduğum bir yazar. Bu sene Güneşimin Önünden Çekil ve Makyaj Yapan Ölüler kitaplarını okudum. Kütüphaneden alıp okuduklarım. Evdekileri daha önce mi okudum bu sene mi okudum çok kestiremiyorum. Sanki hep varlarmış gibi geliyor.


Bu sene çok popüler bir kitap olan Hayvan Çiftliği kitabını okudum. George Orwell'la tanıştım. Harikaydı. Hangi birini seçeceğimi bilemememi anlıyorsunuz bence. Harika kitaplar okudum.

Harry Potter serisini bitirdim.İlk kitap hariç tüm kitapları bu yıl okumuşum ve son çıkan kitap Lanetli Çocuk. Arkadaşım hediye almış bana ne kadar mutluluk vericiydi anlatamam.

İki senedir listemde olan Gece Uçuşu'nu okudum. Exupery kitabıydı. Güzeldi.

Bir Kadının Hayatından 24 Saat'i okudum yine bilindik bir kitap. Bu adamın takıntılar üzerine uzmanlığı tüyler ürpertici dedim.

Daha bir sürü bahsedecek kitap okudum. Şimdi aklıma gelenler bunlar. Kitaplığın önüne gitsem bir bu kadar daha yazarım diye korkuyorum.

Eee en iyi hangisi diyorsunuz duyuyorum.
Çok seçmek zorundaysam Kirpinin Zarafeti diyorum ama hepsinin yeri ben de ayrı.

Gene bir mimi amacından saptırdım.

Duramıyorum a dostlar.

Ben de kitap yazısı bakımından bu yılı kesat geçirdim. Ama okudum. Bu yıl kaç kitap okudum saymadım. Yazmadım da geçen yıl inil inil yazıyordum bir deftere küçük notlar alıyordum.Ocak'ta yeniden başlayacağım inşallah.

Bu sene dediğim gibi çok güzel yazar ve kitaplarla tanıştım. Kimi sizin sayenizde kimi tesadüf mü denir ne denirse beni bulan kitaplar.

Çok çok okuyan biri değilim ne yazık ki, daha çok okuduğundan keyif alan biriyim.Yaşayarak okuyan biriyim.

Umarım 2017'de de harika kitaplarla karşılarız hep birlikte.

Ay ne güzel oldu yazdım böyle.

Haydin sevgiyle kalın...


Yorumlar

 1. Ne hüzel kitaplar okumuşsunuz... Kirpinin Zarafeti'ni ben de çok sevdim. Yüzyıllık Yalnızık kafa karıştıran bir kitaptı ama çok güzeldi... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ortak zevklerimiz var demek ki çok sevindiim :)) Değil mi karışık ama güzel ben de tam olarak böyle tanımlıyorum :)

   Sil
 2. Ne güzel yazmışsın. Kitapların birçoğunu bilmiyorum. Kaç kitap okuduğunu not etmeye gelince goodreads.com ve vikitap diye siteler var. Bende yeni keşfettim sayılır. Hem okuduğun kitapları ekleyebiliyorsun, hem notlar alabiliyorsun. Artık harıl harıl yazmaya gerek kalmıyor. Bir göz at istersen.
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kirpinin Zarafeti'ni kesinlikle öneriyorum.Deneme seviyorsan Ali Ural güzeldir. Hata Günlüğü yine şahanedir. Ufuk açıcı kitaplar bunlar benim gözümde. Gerçi tüm kitaplar bir başka güzel de :))

   Vikitap ve goodreads'den haberim var ikisinde de üyeliğim var bi de 1000kitap var o da Türkçe mesela ben en çok orda tutundum ama sonra onu da bırakıvermişim. Öyle bir tutunamayan yanlarım var maalesef. Çok teşekkür ederim beni düşünüp yaptığın bu ince önerin için :)

   Sil
 3. okumadıysan emrah serbes, hasan ali toptaş, ihsan oktay anar da okusana (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emrah Serbes okudumdiğerlerini okumadım. Hasan Ali Toptaş'a tam niyet ettim kütüphaneden aldım okumadan vermek zorunda kaldım,sonra tekrar alacağım inşallah. İhsan Okyar kütüphaneye ilk ziyaretimde uğrayacağım raflar belli demek ki çok tişikkürler :))

   Sil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar